icons_0019.png
icons_0018.png
icons_0017.png

תשעת הטיפוסים

icons_0016.png
icons_0014.png
icons_0013.png
icons_0012.png
icons_001.png
icons_0015.png
 

אמונה בסיסית: אני חייב להיות בסדר ותמיד לעשות את הדבר הנכוון.

צורך בסיסי: להיות טוב, להיות בסדר, ללא דופי, מושלם.

פחד בסיסי: להיות מגונה, מורשע, פגום, אדם רע.

מעלות עיקריות: אחריות, יושרה.

חולשות עיקריות: נוקשות, ביקורתיות.

פוקוס אוטומטי: ליקויים, טעויות, מה שניתן לשפר, מה שלא בסדר, לא צודק.

טיפוס 1-המחוקק

טיפוסי 1 הם אנשים רציניים ואחראים. תפקיד חייהם הוא לחתור לשלמות ולגרום לסביבתם ולעולמם להיות כמה שיותר מושלם. הם מייצרים לעצמם סדרה של חוקים ועקרונות פנימיים ומקפידים לממש אותם בחייהם- בנראות החיצונית שלהם, במעשים, במילים ואפילו במחשבות. הם מאמינים בטוב שבבני האדם ובכך שאם כל אחד בחייו ישאף לשלמות, נצליח ליצור יחד עולם הרבה יותר טוב. לכן, ברגע שהם רואים משהו טעון לשיפור הם מרגישים אי נוחות פיזית ודחף חזק לתקן הכל.

 

בעבודה, טיפוסי 1 הם עובדים מסורים ואחראיים, שמים לב לפרטים, מדויקים ולא עושים לעצמם "הנחות". את כל המשימות הם מבצעים ב110% איכות ותוך עמידה בזמנים. הם לא מסוגלים לעזוב משימה בחצי הדרך, הם מרגישים צורך פיזי לסיים את המשימה עד הסוף.

 

הם מעריכים מאוד יושר והגינות, בעצמם משתדלים להיות אנשים הגונים וישרים ומאמינים שמה שאדם מראה כלפי חוץ צריך להתאים לפנים ולא אחד בפה ואחד בלב. הם חווים מתח רב כשהמציאות אינה תואמת את העקרונות הפנימיים שלהם וכשאנשים לא עושים את מה שהם אמורים לעשות עפ"י ההבנה וההגיון שלהם.

 

ביחסים ובמשפחה חשוב להם שבן/בת הזוג שלהם יהיה שותף/ה לערכים ולאמונות שלהם ושביחסיהם ישררו יושר וכנות. הם מצפים מבני משפחתם לנהוג עפ"י האמונות שלהם ותמיד להשתפר.

 

אומנם לחתירה לשלמות יש גם צד הפוך. יחד עם כוונות הכי טובות, טיפוסי 1 יכולים להאיר ולהעיר לסובבים אותם על כל מיני חסרונות ופגמים. אבל מעט מאוד אנשים יודעים לקבל סוג כזה של תקשורת ככוונה טובה ולרוב מקבלים את זה כביקורת, מה שהרבה פעמים גורם למתח ואף פוגע ביחסים עם הסובבים. 

 

טיפוסי 1 בעצמם מתקשים מאוד לקבל ביקורת מכיוון שהם חיים עם מבקר פנימי מאוד נוקשה שבכל עת בוחן אותם על כל פעולה, מחשבה, התנהגות. מה שמביא אותם תמיד לעמוד על משמר. 

הם מתקשים לגלות ספונטניות, לקבל גישות ושיטות שונות משלהם, לוקחים על עצמם הרבה פעמים יותר מדי ולא מצליחים להשתחרר באמת. ההתעסקות שלהם במה ש"צריך" ו"חייב" לעיתים מונעת מהם גישה לרצונות האמיתיים שלהם ולהגשמה שלהם.

 

תהליך צמיחה:

הצמיחה של טיפוסי 1 עוברת דרך קבלה וחמלה קודם כל לעצמם ואז לאחרים. הם מקבלים את עצמם כפי שהם יחד עם המגרעות והחוזקות, מקבלים גם את האחרים כפי שהם מבלי לשפוט ולבקר. הם ממשיכים לשאוף לאידיאלים ועקרונות מוסר גבוהים תוך הבנה שהם בני אדם ושטעויות הם חלק חשוב וחיוני מהחיים. המבקר שלהם הופך ליועץ. הם מבינים שכולנו מושלמים כמו שאנחנו ואהבתם של אחרים אינה תלויה באם אני בסדר או לא, צודק או טועה. כתוצאה מכך המלחמה הפנימית שלהם מסתיימת.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 1:  

ביקורת עצמית בלתי פוסקת, נוקשות ושיפוטיות במערכת היחסים, תחושות של מתח וכעס בגוף, הדרישה לשלמות ותשומת הלב המוגזמת לפרטים, הדחקת התשוקות והרצונות האמיתיים, קושי בלגלות גמישות וספונטניות ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_001.png
 

אמונה בסיסית: אני חייב לעזור לאחרים, לדאוג לעצמי זה אגואיסטי. אם צריכים אותי - אוהבים אותי.

צורך בסיסי: להיות אהוב, נחוץ, יחסים חמים עם אנשים.

פחד בסיסי: להיות לא אהוב, לחוות דחייה חברתית.

מעלות עיקריות: טוב לב, ראיית האחר.

חולשות עיקריות: ויתור עצמי, חוסר גבולות.

פוקוס אוטומטי: צרכים ורצונות של אנשים אחרים.

טיפוס 2 - המסייע

 

טיפוסי 2 הם אנשים חמים, נדיבים ומאוד חברותיים.

 

אנשים נמשכים אליהם כמו דבורים לצוף. יש להם לב ענק וגישה מאוד נוחה לאנשים. כמו כן, יש להם יכולת מופלאה להקשיב, להבין ולהיות אמפתיים כלפי האחר. אתה מרגיש שבאמת איכפת להם ממך וממה שאתה מספר.

 

הדבר שהכי חשוב לטיפוסי 2 הוא, לדאוג ליקיריהם. הם באמת יודעים להביע את דאגתם ובקלות יכולים לזהות את הרצונות והצרכים של הסובבים אותם מבלי שהם יגידו להם מילה. כשהם מרגישים שבן אדם קרוב זקוק למשהו הם מיד נחלצים לעזרתו. בין אם הוא ביקש ובין אם לא.

 

ביחסים, טיפוסי 2 רכים וחברותיים. הם מסוגלים ליצור יחסים חמים, אמיתיים וכנים עם אחרים. הם זוכרים, באופן מופלא, פרטים שונים על חייכם כגון: שמות החברים שלכם וקרוביכם אפילו אם לא פגשו אותם מעולם, ופרטים נוספים שחשובים לכם בחייכם. מאוד חשוב להם שאנשים ירגישו איתם בנוח והם חברים מאוד אכפתיים וקשובים.

 

בפן המקצועי טיפוסי 2 קשובים ואכפתיים באותה מידה לעמיתיהם וללקוחותיהם. חשוב להם לעבוד בצוות חברותי והם משקיעים מאמץ רב בכדי ללכד את צוות העובדים במקום עבודתם.

 

אולם, בעולמנו חיים אנשים מאוד שונים ולא כולם מסוגלים לקבל את הדאגה האינסופית של טיפוסי 2. לפעמים הסובבים יכולים אף לנצל את טוב ליבם (לבקש כל הזמן שהם יחליפו אותם בעבודה, לבקש עזרה בנושאים שונים, לבקש הלוואות ועוד...). כתוצאה מכך, טיפוסי 2 יכולים למצוא את עצמם עמוסים יתר על מידה בכל מיני משימות של אחרים ועם זאת יהיה להם נורא קשה לסרב ולרוב הם יסכימו ויגידו "כן".

 

במקרים רבים הם כל כך עסוקים בלספק צרכים של אחרים עד שהם שוכחים לגמרי מעצמם ומהצרכים והרצונות שלהם. ואף מאמינים שצרכיהם לא חשובים כמו צרכיהם של אחרים. ושזה אגואיסטי לדאוג לעצמך.

 

במקרה שאדם מסרב לקבל את עזרתם או שלא מביע הערכה מספקת על הדאגה והעזרה שלהם, הם חווים מתח עצום. הם מרגישים כאילו הם מתאמצים מאוד למען האחרים במטרה למלא את צרכיהם ורצונותיהם אבל לא מקבלים שום דבר בתמורה.

 

תהליך צמיחה:

טיפוסי 2 משתחררים מההרגשה שזה לא בסדר לדאוג לעצמם. הם מבינים שכדי לתת נתינה מהלב יש צורך קודם להתמלא. הם מכירים ברצונות והצרכים שלהם ומסוגלים לאהוב אחרים ללא תמורה. הם מצליחים להירגע ולהקדיש תשומת לב לאינטרסים, לצרכים ולתחביבים שלהם. הם מקבלים את זה שאנשים אוהבים אותם גם אם הם לא עושים בשבילם שום דבר מעבר ללהיות עצמם והנתינה שלהם הופכת לאמיתית ללא ציפייה לתמורה.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 2:

הרגשה של ניצול עקב נתינה עם ציפייה לתמורה, התמקדות באנשים אחרים וביחסים איתם תוך הזנחה של אספקטים חשובים אחרים בעבודה, תשישות פיזית ומנטלית כתוצאה מהעזרה הבלתי פוסקת לאחרים, הצורך באישור של אחרים ובהערכה חיצונית, חוסר חיבור לרצונות ולצרכים האישיים, פגיעה כלכלית, בריאותית ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0012.png
 

אמונה בסיסית: אני חייב להצליח בכל מה שאני עושה ולהפגין תדמית מרשימה.

צורך בסיסי: להיות בעל ערך, לזכות בהכרה, להצליח.

פחד בסיסי: כשלון ולהיות חסר ערך.

מעלות עיקריות: כושר ביצוע, יעילות.

חולשות עיקריות: פעילות יתר, חוסר אותנטיות.

פוקוס אוטומטי: הגשמת מטרות, יעדים, איך להצליח.

טיפוס 3 - הביצועיסט

 

טיפוסי 3 תופשים את העולם כמקום שמעריך על סמך הישגים. הם האנשים הכי יעילים ואפקטיביים שיש. יותר מכל דבר בחיים הם מעריכים הצלחה. הם מאמינים בכך שאין דבר העומד בפני הרצון. ובשביל להשיג דברים בחיים צריך לעבוד הרבה וקשה.

 

הם מציבים לעצמם מטרות ואז מפנים את כל האנרגיה ועושים את כל שביכולתם להשיג מטרות אלו. המטרה נראית להם כל כך מוחשית, קרובה וברת השגה שהם כאילו כבר חיים אותה. אסטרטגיה זו מאוד מניעה אותם להשגת מטרות. כל המחשבות שלהם ממוקדות ביעדים עתידיים, הישגים והצלחה.

בגלל הצורך העז שלהם בהישגים הם מאוד מתקשים לחוות כשלון או חוסר הערכה עבור ביצועיהם.

 

אלו "וורקוהוליקים" אמיתיים המסוגלים לעבוד 24 שעות ביממה, בלי מנוחה ושינה עד שלא ישיגו את מה שחפצים בו. וברגע שהמטרה הושגה בהצלחה הם מיד מציבים לעצמם מטרה חדשה. וכך נמשך כל החיים.

 

קשה להם מאוד לנוח ולהיות במצב של חוסר מעש. המנוחה הטובה ביותר עבורם היא מנוחה אקטיבית או מחלה זמנית.

טיפוסי 3 מאוד זריזים. הם ניחנו ביכולת מופלאה לעשות מספר דברים במקביל בשביל לא לבזבז זמן לריק. מהצד נדמה שהם כל הזמן ממהרים ואין להם זמן. בנוסף הקצב המהיר שלהם מתבטא גם בחוסר סבלנות כלפי עיכובים ואנשים שיותר איטיים מהם.

 

טיפוסי 3 נחשבים לטיפוסים מאוד גמישים. אם בדרך להשגת המטרה ניצב בפניהם מכשול כלשהו הם מוצאים במהירות דרך לעבור אותו. הגמישות שלהם מתבטאת גם בשיחות עם אנשים. חשוב להם בכל חברה להציג תדמית של מצליחנים ומכיוון שהמדד להצלחה משתנה מקבוצה לקבוצה הם יודעים לזהות ולהתאים את עצמם באופן מלא למדד ההצלחה בכל קבוצה ובכך הם שומרים תמיד על התדמית החיובית והמרשימה שלהם.

 

אחד הדברים שחשובים להם מאוד הוא להרגיש אהובים ומקובלים. ביטוי האהבה בשבילם הוא הערכה: "אם אנשים מתפעלים ומעריכים אותי אז הם אוהבים אותי".

 

אולם, ברדיפה האינסופית אחר סטטוס והצלחה, לעיתים הם מרגישים שאנשים לא באמת אוהבים אותם אלא את ההישגים וההצלחות שלהם. ובתוך תוכם הם בספק שמגיע להם שיאהבו אותם כמו שהם ללא העטיפה היפה והמצליחה.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך צמיחה יחד עם החיבור לליבם, טיפוסי 3 מקבלים את עצמם כמו שהם ללא העטיפה המייפה. הם הופכים לאותנטיים, פשוטים, כנים ואמיתיים ובכך הופכים להשראה עבור הסובבים. הם מבינים שאוהבים אותם בזכות מי שהם ולא בזכות ההישגים שלהם. והבחירות שלהם מתבססות על הרצונות האמיתיים שלהם ולא על מה שייעשה אותם מוצלחים ונחשקים יותר, הם הופכים להיות הכי טובים למען עצמם, אוהבים את ההערכה שהם מקבלים אבל לא תלויים בה.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 3:

הדחקת רגשות, הזנחה של תחומי חיים שונים כמו משפחה, חברים... תחרותיות יתר, התמכרות לעבודה וחוסר יכולת להאט את הקצב, אי יכולת לנוח ולהנות משלווה או מחוסר עשייה זמני, הסתרת האני האמיתי בעזרת מסכה כדי להציג דמויות שונות ומרשימות, חוסר חיבור לאני האמיתי ולמאוויים האמיתיים ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0012.png
icons_0013.png
 

אמונה בסיסית: אני חייב להיות מיוחד או שונה כדי שיבחינו בי. משהו בסיסי בי פגום או חסר. אני לא כמו כולם.

צורך בסיסי: למצוא את עצמם ואת המשמעות שלהם בעולם.

פחד בסיסי: להיות חסר זהות, חסר משמעות, דחייה רגשית.

מעלות עיקריות: עומק רגשי, יצירתיות.

חולשות עיקריות: חוסר איזון רגשי, רגישות יתר.

פוקוס אוטומטי: על מה שחסר, רחוק, מיוחד ושונה.

טיפוס 4 - האינדיבידואליסט

 

טיפוסי 4 הם כנים ואמוציונליים. חשובה להם מאוד האינדיבידואליות שלהם והם רואים את עצמם כמאוד נבדלים מאנשים אחרים. הם יודעים בדיוק במה הם שונים, מהם החסרונות והחולשות שלהם ומתמקדים בהם.

 

הם אנשים רגשניים ועמוקים. כמעט תמיד ניתן להבחין במבטם ובחיוכם בשביב קטן של עצב. הם בעלי טעם משובח וההופעה החיצונית שלהם זו המראה של עולמם הפנימי ושל מצב רוחם. המסר שלהם הוא: "אני לא כמו כולם. אני רוצה שתבינו אותי אבל חושש שזה בלתי אפשרי".

 

הדבר שחשוב מאוד לטיפוסי 4 הוא, להיות נאמנים לעצמם. החיים הם ההשתקפות של עולם הרגשות שלהם, מצב רוחם והפנטזיה שלהם. מבחינתם חיים נטולי רגשות אינם חיים אלא הישרדות אפורה: "אני מרגיש-משמע אני קיים". עובדה זו מסבירה את הנטייה שלהם לדרמטיות. אפילו ברגע שהכל הסתדר והתיישר בחייהם, הם מתחילים לחפש (או ליצור בעצמם) סיבות לדרמה.

 

חשוב להם לא רק להרגיש, יש להם צורך עז בלהביע את רגשותיהם, את ראיית החיים המיוחדת שלהם והטעם הייחודי שלהם- רק כך הם יכולים להיות עצמם. מסיבה זו רובם בוחרים מקצועות שיש בהם אלמנטים של אומנות או מקדישים לכך זמן בפנאי שלהם. אבל האלמנט הזה קיים תמיד.

 

במשך כל חייהם טיפוסי 4 מחפשים את התשובות לשאלות: "מי אני?", "למה באתי לכאן?"... ובנסיון למצוא את התשובות לשאלות הללו הם משווים את עצמם לאחרים. כתוצאה מההשוואה הם מקבלים את התחושה ש"משהו איתי לא בסדר, אני לא כמו כולם". נדמה להם שחסר להם איזשהו מרכיב חשוב שיש לאחרים ולהם אין.

 

טיפוסי 4 הם אידיאליסטים. הם בונים לעצמם תמונה אידיאלית של עצמם, של עבודתם, של בן/בת הזוג שלהם. ואז הם נתקלים בכך שהמציאות לא עומדת בקו אחד או אפילו רחוקה מהתמונה האידיאלית שבנו לעצמם וכתוצאה מכך מרגישים אכזבה שלפעמים הופכת לייאוש ואף דכאון.

 

דבר נוסף עמו מתמודדים טיפוסי 4 הוא- תנודות קיצוניות במצב רוחם. בבסיסן של תנודות אלו עומדות תנודות בערך העצמי שלהם, שיכול להשתנות באופן קיצוני אפילו במהלך יום אחד מספר פעמים. מצד אחד הערך העצמי שלהם תלוי בהערכה ובביקורת חיצונית ומצד שני מהמבקר הפנימי שנמצא בתוכם.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך הצמיחה טיפוסי 4 מקבלים ואוהבים את עצמם. הם מבינים שהם שלמים ושום דבר אינו פגום או חסר אצלם. הם מתמקדים במתנות שלהם ומודים על מה שיש להם. כך הערך העצמי שלהם מתחזק. הם חיים בהווה, כאן ועכשיו וכתוצאה מכך כל הצדדים של חייהם הופכים למעוררי השראה. הרגשנות והדרמטיות שלהם מנותבת לייחודיות ויצירתיות שעוזרות להם להנות ולמצוא את היופי במציאות היומיומית.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 4:

שקיעה בעצמם ובדרמות שלהם, תחושת הפגימות שמלווה אותם ורגישות היתר לביקורת חיצונית, תנודות קיצוניות במצב הרוח, התמקדות תמידית במה שחסר ובלתי מושג, הצפות רגשיות, ערך עצמי נמוך, אכזבה מעצמם ומהחיים שלהם ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0014.png
 

אמונה בסיסית: כמות המשאבים שלי ובעולם מוגבלת, עליי להיות עצמאי ובלתי תלוי.

צורך בסיסי: להיות עצמאי, בעל יכולת, מרחב אישי.

פחד בסיסי: להיות חסר אונים, חסר משאבים, חסר יכולת.

מעלות עיקריות: כושר ניתוח, קור רוח.

חולשות עיקריות: ניתוק רגשי, חוסר מעורבות חברתית.

פוקוס אוטומטי: מידע, נתונים, עובדות, מסקנות.

.

טיפוס 5 - המדען

 

לטיפוסי 5 חשוב מאוד להבין למה הדברים כפי שהם. הם כל הזמן מחפשים, חוקרים, שואלים שאלות בנסיון להבין לעומק את משמעות הדברים. הם לא מסתמכים על דעות של אנשים אחרים ורוצים בעצמם לבחון את רוב ההשערות. תמיד מרגישים צורך ללמוד ולצבור אינפורמציה על העולם. ברוב המקרים המחקר מתנהל מתוך עמדה של מתבונן ולא כמשתתף פעיל. למידה כזו נותנת להם תחושה של שליטה במצב.

 

הנטייה שלהם להעביר את רוב חייהם בחשיבה נובעת מהאמונה שהעולם הוא מקום לא בטוח. הם מאמינים בכך שאף פעם אי אפשר לצפות למה שיקרה. עדיף שאני אתרחק, אתבונן מהצד וכך אלמד איך אנשים מתנהגים, איך הם מרגישים ואיך בגדול העולם מתנהל. אם אבין את מודל החיים: את החוקים, המגמות ועוד.. רק אז אוכל להרגיש נוח ובטוח בעולם הזה.

 

ידע ואנרגיה הם המשאבים הכי חשובים לטיפוסי 5. ברמה של תת מודע הם מאמינים שכמות המשאבים בעולם מוגבלת ושכמות המשאבים האישיים שלהם (אנרגיה, ידע, זמן...) לא מספיקה בכדי להרגיש נוח ובטוח בעולם.

 

אחד הדברים שהכי חשובים לטיפוסי 5 הוא מרחב אישי. מדי פעם הם מרגישים צורך פיזי להתבודד, לחדש את מצברי האנרגיה שבוזבזו תוך כדי תקשורת עם אנשים.

 

טיפוסי 5 מאוד לא אוהבים לבזבז את זמנם על "שיחות שטחיות ללא תוכן". לכן הרבה פעמים הם נמנעים מאירועים חברתיים. אם בכל זאת הגיעו למצב שכזה הם מסוגלים להתנתק, אם זה ברמה הפיזית- לצאת מהמקום, כך גם ברמה החשיבתית- המחשבות שלהם נודדות למקום אחר.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך הצמיחה טיפוסי 5 מתאזנים. הם מבינים שלידע אין סוף ויוצאים לפעולה. השתתפות פעילה בחיים האמיתיים הופכת לחשובה עבורם לא פחות מהתבוננות בהם מהצד. הם מבחינים ומתפעלים ממה שהם רואים והופכים לממציאים גדולים בתחומם. הם מתחברים לרגשותיהם, מגלים אמפתיה לאנשים וחולקים איתם לא רק את עושר ההבנה שלהם אלא גם את רוחב ליבם.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 5:

ריחוק, קרירות וניתוק רגשי מאנשים, התכוננות יתר, לימוד אינסופי וקושי לתרגם את הרעיונות שלהם לפעולה, חוסר חיבור לעצמם ולגופם, חיים בתוך הראש וחוסר מעורבות בחיים האמיתיים. אי חיבור לרגשות ובעיות בתקשורת בינאישית, ביחסים חברתיים ועוד...

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0015.png
 

אמונה בסיסית: העולם הוא מקום מסוכן ואי אפשר לסמוך על שום דבר ועל אף אחד. עליי לאבטח את עצמי על כל צרה שלא תבוא.

צורך בסיסי: להרגיש בטוח, צורך בוודאות ותמיכה.

פחד בסיסי: להישאר לבד ללא תמיכה והדרכה בעולם.

מעלות עיקריות: נאמנות, שיקול דעת.

חולשות עיקריות: ספקות עצמיים, פסימיות.

פוקוס אוטומטי: בעיות, סכנות, שיבושים אפשריים, התסריט הגרוע ביותר, מניעים נסתרים של אנשים.

טיפוס 6 - הספקן

 

טיפוסי 6 הם השותפים, העמיתים והחברים הכי נאמנים.

יש להם חברים עוד מתקופת הגן. הם נאמנים מאוד לחבריהם, למשפחתם וגם לערכים ולאמונות שלהם.

 

אחד הערכים הכי חשובים להם הוא – אמון. מצד אחד הם חוששים לתת אמון ומצד שני מאוד רוצים ומחפשים את זה. כתוצאה מכך, כל חבר או מכר שלהם יעבור סדרה של מבחנים לבדיקת אמינותו ולאחר שיעברו את המבחנים בהצלחה, הם יעבירו אותם עוד כמה מבחנים נוספים. אבל אם תעמדו בכל המבחנים בהצלחה תרכשו לעצמכם חבר נאמן עד סוף חייכם.

 

ערך נוסף שחשוב לטיפוסי 6 הוא נושא השוויוניות. האמונה שלהם אומרת: "אני בחור פשוט מן השורה, בדיוק כמוך". כתוצאה מכך הם משתדלים לא לבלוט יותר מדי מכיוון שאם יבלטו ימשכו אליהם הרבה תשומת לב והמצב הזה לא בטוח. בד בבד הם מאוד מתאמצים ליצור שוויוניות וצדק בסביבתם. הם תמיד יעמדו לצד החלשים יותר, ידאגו לעובדים שלהם וילחמו על זכויותיהם של אנשים שפגעו בהם שלא כצדק.  

 

טיפוסי 6 כאילו קיבלו במתנה משקפי פלא שדרכם הם לא רק רואים לעומק את המניעים של האנשים אלא גם יכולים לראות מראש את כל רצף האירועים שעלול לקרות בכל סיטואציה. הם יכולים לראות בקלות בכל מצב את הבעיות והסיכונים הבלתי צפויים והיכולת הזו עוזרת להם בכל דבר ומצב בו צריך לחשב סיכונים אפשריים.

 

הם כל הזמן נמצאים בחיפוש אחר משהו או מישהו שאפשר לבטוח בו ושייתן תחושת בטחון. הם הרבה יותר מתקשים למצוא את ההדרכה הפנימית שלהם. כתוצאה מכך הם ספקנים לגבי המחשבות וההחלטות שלהם, דבר שגורם להם למתח, לחששות רבות ולדאגה. הם מתקשים לקבל החלטות חשובות אבל עם זאת לא רוצים שמישהו יקבל אותן במקומם. הם מנסים להימנע מכך שמישהו ישלוט עליהם ובאותו הזמן פוחדים לקחת את השליטה לידיהם כדי לא להיות בקו האש. לפני שהם מקבלים החלטה הם נוטים להתייעץ עם הסובבים ולערוך סקרים בנושא.

 

אי אפשר שלא להזכיר את הכישרון שמופלא שלהם-ההומור. זהו הומור המשלב בתוכו ציניות, פרובוקציה, ירידה לפרטים ויכולת לצחוק ולהתבדח על עצמם ועל אחרים.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך הצמיחה טיפוסי 6 משתחררים מהתחושה שהם חייבים לסמוך על משהו חיצוני. הם מוצאים בתוכם הדרכה פנימית וסומכים על עצמם. כך הם מוצאים את הדבר שאותו הם צריכים יותר מכל- בטחון ותמיכה. הם מרגישים בטוחים, יציבים ולא פוחדים. נותנים לחיים לקרות וסומכים על עצמם שיתמודדו עם כל מה שהם יביאו. הם נרגעים וחיים בשלווה עם אי הודאות של החיים.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 6: 

ספק כרוני בעצמם ובאחרים, הצפת המוח בתרחישים שליליים של כל אירוע, מתח פיזי, חוסר יכולת להירגע, פרנויה, קושי בקבלת החלטות, דאגה תמידית לעתיד וחוסר יכולת לחיות כאן ועכשיו, קשיים במציאת בן/בת זוג, במתן אמון באנשים וחוסר חיבור להדרכה הפנימית שלהם ולעצמם.

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0016.png
 

אמונה בסיסית: החיים ניתנו לנו בשביל להנות ועליי להימנע ככל האפשר מכאב וצער.

צורך בסיסי: חופש, סיפוק והנאה.

פחד בסיסי: להיות מוגבל (בחופש) ולחוות כאב.

מעלות עיקריות: אופטימיות, שמחת חיים.

חולשות עיקריות: אימפולסיביות, קושי להתמיד.

פוקוס אוטומטי: הזדמנויות, תוכניות מהנות לעתיד והצד החיובי בכל דבר.

טיפוס 7 - הנהנתן

 

טיפוסי 7 הם אנשים אופטימיים ומלאי שמחת חיים. בכל דבר ועיסוק הם קודם כל מעריכים עד כמה זה מעניין אותם. הם מתלהבים מאוד מכל מה שחדש- רעיונות, הזדמנויות והיכרויות חדשות. הם המומחים הכי גדולים בלהתחיל דברים חדשים. על אף שפעמים רבות חסר להם מיקוד וסבלנות כדי להביא את הדברים לסיומם.

 

הם מדברים הרבה ומהר ונוטים לקפוץ מנושא לנושא. הם חייכנים ותמיד משתדלים לשעשע את הסובבים אותם. הרבה פעמים ניתן לשמוע אותם אומרים: "אז בואו נעשה...!", "ומה אם ננסה?...", "למה שלא נעשה את זה?..." המסר שלהם: "החיים נפלאים! יש בהם כל כך הרבה דברים חדשים, מרגשים ומעניינים! אני מאושר ורוצה לשתף אתכם באושר שלי!".

 

אחד הדברים החשובים לטיפוסי 7 הוא הנאה. הם אוהבים אירועים נוצצים, חוויות מרעישות ולרוב הם היזמים של הדברים הללו. בנוסף רובם יודעים באמת לשפר את מצב רוחם של הסובבים אותם וכיף להיות במחיצתם.

 

הרבה מטיפוסי 7 הם יזמים מטבעם. בכל תחום עיסוק הם יכולים לראות הזדמנויות חדשות. וזהו הצד החזק שלהם- יכולת מופלאה להמציא רעיונות ופרויקטים חדשים.

 

אולם, טיפוסי 7 מאוד מתקשים לחוות את הצדדים השליליים והקשים של החיים: פחד, כאב, צער, סבל ועוד... הם משתדלים בכל הכוח פשוט לא להתייחס ואף להכחיש צדדים אלו בחייהם. זה כאילו שיש להם פילטר שדרכו עוברות רק חוויות חיוביות. יש להם את היכולת בכל סיטואציה לראות את החיובי. כמו שנאמר, הם תמיד יודעים להכין "מלימון- לימונדה". אפילו כשהם מספרים על חוויות קשות בחייהם הם מספרים זאת עם חיוך.

 

דבר נוסף שמאוד חשוב להם הוא – החופש שלהם. מה שמקשה עליהם לפעמים להתחייב לטווח ארוך או למסגרת כלשהי והם בוחנים בכל עת עד כמה החופש שלהם יוגבל.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך הצמיחה טיפוסי 7 לומדים לחיות בהווה, כאן ועכשיו ולהנות מזה. הם יכולים להתבודד בבית או ללמוד לעומק תחום כלשהו מבלי להסיח את דעתם או לקפוץ מדבר לדבר. הם מפתחים את היכולת להתמקד, להתחייב, להיכנס לעולמם הפנימי ולקבל את כל הצדדים של החיים: את המהנים כמו גם את העצובים והכואבים. הופכים לרגישים יותר, מודים על מה שיש להם וחווים אושר עמוק ואמיתי.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 7:

קושי להתחייב ולסיים דברים עד הסוף, חוסר מיקוד, חוסר משמעת וחוסר יכולת להתמיד, התשה עצמית, קושי בהצבת גבולות, פגיעה בריאותית, כספית, חוסר מנוחה וקושי לחיות בהווה. אי יכולת להתמודד עם כאב ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0017.png
 

אמונה בסיסית: אני חייב להיות חזק כדי לשרוד בעולם הזה.

צורך בסיסי: להגן על עצמי, לשלוט על חיי ולהיות אדון לגורלי.

פחד בסיסי: שיפגעו בי, ישלטו עליי, להיות חלש.

מעלות עיקריות: עוצמה, בטחון עצמי.

חולשות עיקריות: אגרסיביות, חוסר רגישות.

פוקוס אוטומטי: שליטה במרחב, צדק והסתרת חולשות.

טיפוס 8 - הבוס

טיפוסי 8 הם אנשים חזקים ועוצמתיים. הם בטוחים בעצמם, בהחלטות שלהם ובכך שהם מסוגלים להוביל אחריהם אנשים.

הם מנהיגים מלידה, נדמה שהיכולת להנהיג אנשים זורמת בדמם. לכן לא מפתיע שלרוב נפגוש אותם בעמדות מפתח איפה שיש צורך בשליטה ובהנהגה.

 

אלו אנשים של רצונות ותשוקות, הם מלאים באנרגיה וחיות. הם לא נולדו בשביל להעביר את חייהם בבינוניות. הם רוצים לחיות ולספוג לתוכם את כל מתנות החיים. מגיל מאוד צעיר הם מבינים בדיוק מה הם רוצים ומשם, בעזרת חוסנם הנפשי ועוצמתם הם הולכים בבטחון לעבר המטרה ומסירים מדרכם את כל המכשולים. לכל טיפוס 8 יש מטרה גלובלית, עליונה הכוללת לתוכה גם אותם וגם את קרוביהם.

 

טיפוסי 8 לא נותנים לאף אחד לשלוט עליהם לא משנה באיזה סוג של שליטה מדובר. המסר שלהם: "אני חזק ושולט במצב".

הם מגנים על גבולותיהם הפיזיים והפסיכולוגיים מחדירה של זרים.

 

בהגנה על גבולותיהם הם משתמשים לרוב באסטרטגיה: "ההגנה הכי טובה היא התקפה". כתוצאה מכך הם כאילו עונדים על עצמם שריון ונמצאים ב"מצב מלחמתי". רובם חושבים שאם ינטרלו את "מצבם המלחמתי" ישר יפגעו בהם. לעיתים העוצמה הטבעית שלהם גורמת לסובבים  אותם להירתע מהם, לפחד או לחשוש גם אם לא התכוונו לכך.

 

טיפוסי 8 מרגישים שכל האחריות על המשפחה שלהם, על החברה שלהם, על העובדים ועל כל העולם מונחת על כתפיהם. האמונה שלהם אומרת: "אם לא אני-אז מי?". והם עושים את כל מה שהם יכולים כדי להגן על אלה שבאחריותם.

 

החשיבה שלהם ממוקדת על צדק. יותר נכון בחיפוש אחר אי צדק. כשהם נתקלים בחוסר צדק או בבגידה נולד אצלם צורך עז לתקן את העוול ולהחזיר את הצדק על קנו. אבל עם כל העוצמה שלהם והתחושה שמתקבלת מהם שהם בלתי חדירים טיפוסי 8 הם אנשים מאוד רגישים.

 

תהליך צמיחה:

בתהליך הצמיחה טיפוסי 8 מרשים לעצמם להשתחרר, להוריד את השריון אותו הם לובשים ולוותר על שליטה במקומות מסוימים. במצב הזה הם הופכים לאכפתיים, אמפתיים ומראים את הצד האוהב והרך שלהם. הם מנצלים את הכישורים והעוצמה שלהם בשביל לשפר את חייהם של האנשים אותם הם אוהבים. מתחברים לליבם ומרשים לעצמם לחשוף גם את חולשותיהם ובכך מקרבים את האנשים לליבם וזוכים ביחסים כנים ואמיתיים.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 8:

חוסר רגישות, אגרסיביות והתפרצויות זעם. סגנון קרבי, דיבור בוטה והנטייה להיכנס לעימותים שמביאים עמם אויבים רבים. כעס, לחץ ותגובתיות מוגזמת. חוסר יכולת להתחבר למקומות הרגישים והפגיעים. אנשים שמפחדים מהם ומבצעים את עבודתם ללא יצירתיות או יוזמה עקב כך, אי יכולת להאציל סמכויות ולוותר על שליטה, פגיעה בריאותית ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0018.png

אמונה בסיסית: עדיף שאשתלב, אשתף פעולה ולא "אעשה גלים".

צורך בסיסי: שלוות נפש, יציבות פנימית והרמוניה.

פחד בסיסי: אובדן, פרידה, היפרדות ומקונפליקטים שעלולים להוביל לכך.

מעלות עיקריות: קבלה, הסתגלות, מזג נוח.

חולשות עיקריות: פסיביות, הקטנה עצמית, פיזור נפש.

פוקוס אוטומטי: שמירה על איזון, יצירת הרמוניה והימנעות מעימותים.

טיפוס 9 - משכין שלום

 

טיפוסי 9 הם אנשים נעימים מאוד וחברותיים. סביב אנשים אלו תמיד יש אוירה נעימה, רגועה והרמונית. עצם נוכחותם משרה רוגע ושלווה. נדמה שבלתי אפשרי לריב איתם. הם מקשיבים בתשומת לב רבה למה שאתם חולקים איתם, מבינים ולא שופטים. אמונתם היא: "יש לנו מספיק זמן, בואו פשוט נהנה האחד מהשני".

 

הם שוחרי שלום אמיתיים, לא אוהבים קונפליקטים וויכוחים. רוצים לחיות בשלום, שלווה והרמוניה עם הסביבה.

 

יש להם יכולת מופלאה להבין אנשים אחרים ולקבל אותם כמו שהם, מבלי לצפות מהם לשום דבר.

 

עם זאת, הרבה יותר קשה להם להבין את עצמם: את רגשותיהם, רצונותיהם, צרכיהם וכן את דעתם על נושא זה או אחר. הם מתקשים לא רק עם ההבנה אלא גם עם הביטוי של עצמם: "הרצונות והצרכים שלי לא כל כך חשובים. הרבה יותר חשוב לשמור על יחסים טובים עם הקרובים".

 

אנשים אלו מאוד רגישים לאנרגיה סביבם. ברגע שהם חשים במתח או שנוצר איזשהו קונפליקט הם מיד מרגישים פיזית חוסר נוחות. התגובה הטבעית שלהם במצב כזה תהיה או להפיג את המתח או אם זה לא מצליח פשוט להתנתק ממה שקורה.

 

הצורך העיקרי שלהם הוא בהרמוניה ושלוות נפש, מסיבה זו הם מאוד מתקשים לסרב לאנשים ולומר להם "לא". הם חוששים שהסירוב שלהם יעליב, יכעיס או יקלקל את היחסים. לכן קל להם יותר להגיד "כן" גם אם זה לא נוח להם ולקוות שהדברים איכשהו יסתדרו.

 

בנוסף כדי להגן על הצורך הזה נולד אצלם מנגנון הגנה של ערפול שנועד לערפל את התחושות והרגשות הלא נעימים אבל לפעמים הוא אף מערפל את הרצונות והצרכים שלהם, כל זה במטרה לא להפר את שלוותם.

 

עם רצונם של טיפוסי 9 לא לערער את השלווה קשורה גם סוגיית הדחיינות- דחיית דברים והתמודדות עם בעיות לאחר כך. לפעמים האסטרטגיה הזו עובדת והבעיות נפתרות מעצמן. אבל לרוב לא.

במערכות יחסים, הם מרגישים עם בן/בת הזוג שלהם כיחידה אחת וקשה להם לשרטט את הגבול בין הצרכים והדעות שלהם לבין הצרכים והדעות של הפרטנר. הם נוטים לראות את הפרטנר שלהם ואת מערכת היחסים בכלל דרך תמונה אידיאלית. הם כאילו בונים מערכת יחסים עם "גרסה משופרת" של בן/בת הזוג שלהם, מתמקדים בחיובי ומעלימים עין מדברים שלא מוצאים חן בעיניהם ומפריעים להם.

 

מכיוון שטיפוסי 9 כמעט ולא מבטאים את רגשותיהם השליליים מחשש שיגרמו לנתק עם הסביבה, כל השליליות הזו גדלה בתוכם ולפעמים אף יוצאת החוצה ומתבטאת באנרגיה לא טובה ובפגיעה בבריאותם. יכול אף להיווצר מצב של עייפות כרונית וצורך במנוחה רבה.

 

תהליך צמיחה:

טיפוסי 9 לומדים להבחין בערך העצמי שלהם. הם מבינים שזה משתלם להקדיש זמן ואנרגיה לעצמם אפילו במחיר של יציאה מאזור נוחות. הם עובדים על ההתפתחות האישית והפוטנציאל שלהם ו"מוציאים" את עצמם לעולם תוך שהם מאפשרים לאחרים להכיר אותם ואת כל מה שיש להם להציע. הם מתחברים לרצונות שלהם ויודעים לשים את הגבול בין הצרכים והרצונות שלהם לשל אחרים. הם הופכים לאינדיבידואלים בעלי עמוד שדרה חזק ויציב שלא פוחדים משינויים ומלהעז.

 

קשיים איתם מתמודדים טיפוסי 9:

ריצוי אחרים והתמזגות עם הרצונות שלהם, חוסר מוטיבציה, דחיינות, פחד מעימותים, התעסקות בטפל ולא בעיקר, הדחקת הכעס, ניתוק מהרגשות, המחשבות והצרכים שלהם. פסיביות וקושי לצאת לפעולה. חוסר חיבור לרצונות האמיתיים שלהם וחיים על אש קטנה מבלי לצאת מאזור הנוחות, הרגשה של ניצול שנובעת מכך שהם לא מסרבים ועוד...

 

בתהליך העבודה שלנו תלמד איך להעצים את המתנות שלך ואיך להתמודד עם מגבלות הטיפוס שלך, כך ששום דבר לא יפריע לך להגשים את הרצונות שלך ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

icons_0019.png