?מהו האניאגרם

האניאגרם

מהו האניאגרם?

 

האניאגרם הוא מודל פסיכולוגי ורוחני המתאר לעומק את מבנה האישיות של האדם.

נקודת המוצא היא, כשעובר נמצא ברחם אימו מאה אחוז מהצרכים שלו מסופקים וכמעט אין נפרדות בינו לבין אימו.

ברגע שהוא יוצא מהרחם הכל משתנה. הוא מגיע למבנה משפחתי קיים.

מהר מאוד הוא מבין שהצרכים שלו לא מסופקים כפי שהיה רוצה. נראה שחוויה זו היא אוניברסלית. לא משנה עד כמה כוונתם של ההורים טובה במוקדם או במאוחר התינוק חווה סוג של נפרדות כואבת, בעיקר מאימו.

מכיוון שילדים קטנים כל כך חסרי אונים, כשהם חשים שהצרכים שלהם אינם מקבלים מענה רצוי הם חווים מעין פאניקה הישרדותית. וכתגובה לפחד הזה הילד מתחיל לחקור אסטרטגיות אחרות לטיפול במצב. (כמובן באופן לא מודע.)

כאן נכנסת האניאגרם לתמונה. לפי האניאגרם קיימות תשע אסטרטגיות הגנה כאלו שהילד בוחר מתוכן. אנחנו בודקים את האסטרטגיות השונות ובוחרים בזאת שעובדת לנו הכי טוב. הגיל בו הבחירה מתבצעת משתנה. זו אינה החלטה מודעת או מכוונת היא כמעט כמו הרגל שעל ידי שימוש חוזר בו הופך לחלק אינטגרלי מאיתנו.

שם נוסף לאסטרטגיה הסמויה היא אישיות PERSONALITY.

("פרסונה" מיוונית= מסכה)

לכל אחד מאיתנו יש איכויות מכל תשעת טיפוסי האישיות שהאניאגרם מציג.

אך לרוב אנחנו מזוהים עם אישיות אחת באופן חזק מכולן. אנחנו כל כך מזוהים איתה  שאנחנו חושבים שזה מי שאנחנו ומאבדים את הגישה למהות האמיתית שלנו, לאני האמיתי.

 post_001.png

איך מתאפיין כל טיפוס?

 

כל טיפוס אישיות מתאפיין בתפישת עולם משלו, אמונות, צרכים, פחדים, דפוסים ופוקוס אוטומטי. כל אלו מפעילים מאחורי הקלעים את התגובות וההתנהגות שלנו שאנחנו עדים להם ומשפיעים על כל חיינו.

טיפוס

למה זה הכרחי לנו לדעת איזה טיפוס אנחנו?

היכרות עם טיפוס האישיות שלנו ומפת האישיות שלנו בכלל היא חשובה מאוד והכרחית מכיוון שהיא מראה לנו את גבולות "הכלא האוטומטי" בו אנחנו נמצאים במטרה להתעורר ולהבחין בו וכשעשינו זאת אנחנו מקבלים את המפתח לצאת מגבולותיו ולחזור לאני האמיתי שלנו, לקבל גישה לכל האיכויות שקיימות בנו, להביא לחיינו בחירה אמיתית ושחרור.

למה?

אז מה ייחודו של האניאגרם?

האניאגרם אינו עוסק בהתנהגות אלא במניעים הפנימיים שלרוב אינם מודעים לנו.

 

הוא בעיקרו מהווה כלי התפתחותי ולא אבחוני למרות שהאבחון שלו מדויק ועוצמתי. האבחון הוא רק נקודת התחלה ולא סוף.

 

הוא מתווה מסלול התפתחות אישי לכל אדם ביחס למבנה האישיות שלו.

 

האבחון מביא למודעות של המון אמונות ומניעים ובכך מייעל את כל התחלת התהליך. כשהאדם אחריו כבר יודע איפה הוא נמצא ולאן הוא יכול להגיע.

 

האניאגרם מביא אותנו לצמיחת עומק ובונה את הבסיס והוא לא שיטה של "קיצורי דרך".

 

האניאגרם מעניק לנו גישה להבנת האחר, הבנה של אנשים שקרובים לנו. דבר שמביא לקבלה וחמלה ומשפיע רבות על מערכות היחסים שלנו.

האניאגרם

מתאמנות מספרות?

כמו שכתבה לי אחת המתאמנות: "זה נתן לי להבין שהרבה מאוד זמן יש טייס אוטומטי שמטיס את המטוס ושאני חלק מהזמן לא הייתי בבית. כי הרי ברגע שמכירים את הדפוסים של הטייס האוטומטי, רק אז ניתן לשחרר אותם. זה נתן לי להגדיל את עצמי לאפשרות לחשוב מה אני הייתי רוצה להיות/ליצור/לעשות/ללמוד. וברגע שאני יותר נוכחת מול הטייס האוטומטי אני מרגישה בכלל יותר בחיים. אומנם עוד לא שחררתי את כל הדפוסים המעקבים שלי אבל עצם זה שהכרתי אותם זה כבר."

 

 

אם יש בכם את הכמיהה להבין את עצמכם לעומק. להבין מה מניע אתכם, מהו אותו האוטומט שאתם חווים ומתקשים להשתחרר ממנו. האניאגרם הוא עבורכם. ההסתכלות על עצמנו דורשת אומץ ומוכנות מכיוון שהאגו (שהוא אסטרטגיית ההגנה שלנו) לא מעוניין להסתכל על עצמו ולא לחשוף את עצמו אבל התמורה שתקבלו לחייכם שווה את כל המאמץ והעבודה כי כשאתם מתפתחים וצומחים אתם לא עושים את זה רק עבור עצמכם אלא גם עבור האנשים שחשובים לכם.

"אל תמנע\י מעצמך להיות מי שאת\ה"

מודעות|התעוררות|צמיחה

איזה טיפוס אני

השאלון!

מה הלאה?

נשמע מעניין מאוד